Историята говори: Доростол- Добруджа 1983 година

От днес и всеки следващ понеделник, Silistradnes.com ще Ви връща в близкото или далечно футболно минало на нашия град. Всяка седмица в понеделник  ще поместваме за Вас по един материал за силистренския футболен клуб “Доростол”. С тези ретроспекции на изминали събития, екипът на Silistradnes ще опита да върне спомените, на по-старите силистренски футболни запалянковци и да заплени бъдещият млад привърженик на “Доростол”.
Първата статия е от далечната 1983 година, в която ще ви представим дербито от 4 кръг на все още съществуващата- Купа на Народна Република България между отборите на “Доростол” и “Добруджа”. Мачовете между двата тима винаги са будили огромен интерес, останали във времето известни като “Битката за Добруджа”.

“Доростол”: Колев, Атанасов, Цонев, Йорданов, Илиев, Вълчев, Кръстев (62- Райков), Генов ( 55- Апостолов), Стафанов, Павлинов, Георгиев

“Добруджа”: Къчовски, Севдин, Георгиев, Господинов, Няголов, Костов, Димитров, Нейчев, Ив. Петров, В. Петров, Йорданов

Съдия: М.Георгиев- Разград

По споразумение между двете дружества срещата от 4 кръг на турнира за Купата на НРБ между “Доростол” и “Добруджа” – Толбухин се игра във вторник вместо на 20 март, както беше по програма. И ако досега срещите между отборите на двата съседни добруджански града винаги са преминавали оспорвано, безкомпромисно, то тази направи изключение. Тя премина в спокоен тон и напълно спортсменски дух, в едно почти тренировъчно темпо, като и двата състава заложиха на леката технична игра. Действията протичаха между двете наказателни полета, редки бяха острите моменти пред вратите, а ако възникваха такива, те бяха заслуга главно на домакините и им донесоха победата в този мач.

Така в 15 минута с хубав пас Тончо Георгиев изведе Стефанов в удобна стрелкова позиция и централният нападател не пропусна да реализира- 1:0 за “Доростол”. Малко по-късно лявото крило на силистренци изпълни отлично ъглов удар и от голлинията защитик на гостите предотврати посещението на топката в мрежата. Влизането на Апостолов след почивката внесе точност и целенасоченост в атаките на домакините. С добър поглед върху играта и отлични извеждащи пасове той раздвижи играта на “Доростол”. И реузлтатът не закъсня. В 68 минута Тончо Георгиев използва недоразумение в крайната защита на гостите, но бе съборен в наказателното поле- дузпа! Йорданов обаче не успя да я оползотвори. В следващата минута след изпълнение на корнер Вълчев оформи крайния резултат- 2:0 за “Доростол”